SimpleViewer requires Macromedia Flash. Get Macromedia Flash. If you have Flash installed, click to view gallery
SimpleViewer requires Macromedia Flash. Get Macromedia Flash. If you have Flash installed, click to view gallery

Zdjęcie chóru

Chór Akademicki im. Prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie

Chór Akademicki im. Prof. Jana Szyrockiego założony został w listopadzie 1952 r., przez ówczesnego studenta Politechniki Szczecińskiej, późniejszego profesora - Jana Szyrockiego (29.XII.1931-9.IV.2003), który do końca pełnił funkcję Dyrektora Artystycznego i Dyrygenta chóru. Od momentu powstania, w krótkim czasie zespół stał się jednym z najlepszych chórów akademickich w Polsce. Udowodnił to na festiwalach i konkursach chóralnych zarówno w kraju, jak i za granicą, zdobywając coraz większe uznanie i liczne trofea artystyczne.

Pierwsze zagraniczne tournee zespół odbył w 1959 roku i od tej pory koncertował w ponad 80. krajach na 4. kontynentach. Pięciokrotnie zapraszany był do USA, oklaskiwano go w Kanadzie, Brazylii, Argentynie, Urugwaju, Chile, Indiach, Tajlandii, Izraelu, na Wyspach Kanaryjskich, na Filipinach i na Kubie, oraz praktycznie w całej Europie.

Od 1973 roku zespół pracuje na zasadach stowarzyszenia pod nazwą Stowarzyszenie Śpiewacze "Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej", w skład którego wchodzą 80-osobowy zespół koncertujący (główny), 50-osobowy zespół przygotowawczy (tzw. Zespół Młodych) oraz 50-osobowy zespół absolwentów chóru akademickiego - "Collegium Maiorum".

Repertuar zespołu obejmuje zarówno utwory a cappella, jak i formy wokalno-instrumentalne. Wykonuje muzykę różnych epok i stylów, od muzyki średniowiecza i renesansu po utwory spirituals oraz pieśni ludowe różnych narodów. Najchętniej jednak śpiewa muzykę współczesną, w której ma szczególne osiągnięcia. Zapraszany jest często do prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich, takich jak: K. Penderecki, R. Twardowski, J. W. Hawel, A. Koszewski, M. Jasiński.

Od początku swego istnienia chór współpracuje z Filharmonią Szczecińską, wykonując szereg wielkich dzieł oratoryjno-kantatowych. W ostatnich latach często występuje z najlepszą polską orkiestrą "Sinfonia Varsovia", a także z innymi orkiestrami filharmonicznymi wielu miast Polski, Chór jest również częstym gościem Filharmonii Berlińskiej, do której zapraszany jest jako współwykonawca utworów L. van Beethovena, G. Verdiego, F. Mendelssohna i C. Orffa. Współpracy z tymi zespołami towarzyszą także znane nazwiska dyrygentów takich jak: Krzysztof Penderecki, Kazimierz Kord, Jerzy Semkow, Jacek Kaspszyk, Gary Bertini (Izrael), Bernard Shaw (USA), Ludwig Güttler (Niemcy).

Do ważnych wydarzeń zespołu zaliczyć można wykonanie w Szczecinie w czerwcu 1993 roku wraz z orkiestrą "Sinfonia Varsovia" utworu "Missa Solemnis" L. van Beethovena pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego, w listopadzie 1994 roku utworu "Carmina Burana" Carla Orffa z orkiestrą "Sinfonia Varsovia" pod dyrekcją Jana Szyrockiego w sali koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Ważne wydarzenie miało także miejsce w kwietniu 1996 roku, kiedy to wraz z chórem i orkiestrą Teatru Narodowego z Warszawy, pod dyrekcją Jerzego Semkowa, zespół uczestniczył w rewelacyjnym wykonaniu "II Symfonii" ("Zmartwychwstania") G. Mahlera, w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Chór reprezentował Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Walencji, zorganizowanym z okazji 500-lecia odkrycia Ameryki oraz na Światowej Wystawie EXPO'98 w Lizbonie, podczas głównych uroczystości Dnia Polskiego. W maju 2000 roku w Rzymie, zespół wziął udział w obchodach 80. rocznicy urodzin Papieża Jana Pawła II. Koncert był światowym prawykonaniem utworu pt. "Msza Aniołów", który specjalnie na tę okazję skomponował amerykański kompozytor Ch. W. Heimermann. Od 3 lat, w dniu 1 stycznia zespół uczestniczy w specjalnych koncertach noworocznych, które organizowane są w Filharmonii Berlińskiej, w trakcie których, wykonywane jest dzieło L. van Beethovena - "IX Symfonia".

Rok 2001 związany był z obchodami 100. rocznicy śmierci Giuseppe Verdiego. Dla uczczenia tego wydarzenia chór wraz z Filharmonią Szczecińską przygotował cykl koncertów poświęconych twórczości tego kompozytora. Wykonano m.in. opery "Nabucco" i "La Traviata" oraz "Requiem".

Okres wiosenny 2002 r. chór poświęcił na przygotowanie nowego programu, były to pieśni kresowe i patriotyczne. Nagrania płyty CD pt. "Polesia czar" dokonano 11 i 12 maja w sali Filharmonii Szczecińskiej dla Programu I Polskiego Radia w Warszawie.

Koncertem 21 czerwca 2002 r. zainaugurowane zostały obchody 50 lat działalności artystycznej Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej. "Nieszpory Ludźmierskie" poprowadził Jan Szyrocki. Koncert zgromadził w Bazylice Katedralnej w Szczecinie, 4 tys. widownię, która owacyjnie przyjęła wykonanie tego utworu.

Pierwszym koncertem po wakacjach była msza afrykańska napisana przez Davida Fanshawa "African Sanctus". Partię solową obok Bogny Forkiewicz, po raz pierwszy, wykonała pięknie Hanna Banaszak.

Chór dwukrotnie wykonał "Requiem" W.A.Mozarta. Pierwszy z koncertów odbył się w Niemczech, w Seesen, w ramach działalności Polsko-Niemieckiej Akademii Chóralnej "in terra pax". Koncert drugi, odbył się 1 listopada, zgromadził w Bazylice Katedralnej trzy zespoły chórzystów: Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej, "Collegium Maiorum" i "Canticorum Jubilo". Wszyscy oni, pod dyrekcja Jana Szyrockiego zaśpiewali "Requiem" w intencji chórzystów, którzy odeszli.

19 listopada br. wszystkie pokolenia CHAPS-u spotkały się razem w rocznicę pierwszej próby chóru, która odbyła się 50 lat temu - 19 listopada 1952 roku.

Koniec roku to trzytygodniowe tournee koncertowe po Chile, które zorganizowane zostało przez Ambasadę Polską w Santiago, w dniach od 29 listopada do 19 grudnia. Chórzyści przemierzyli prawie cały kraj położony wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej. Koncertowali w stolicy Chile Santiago, oraz innych dużych miejscowościach tego egzotycznego państwa, takich jak: La Serena, Temuco, Puerto Montt, Valparaiso oraz w wielu innych. W sumie zaśpiewali 18 koncertów, prezentując głównie kolędy polskie oraz kolędy latynoamerykańskie Ariela Ramireza pod wspólnym tytułem "Navidad Nuestra". Zwieńczeniem tournee był koncert plenerowy dla pięciotysięcznej widowni, na którym wykonano "Requiem" W. A. Mozarta wspólnie z chilijskimi solistami oraz orkiestrą pod kierunkiem prof. Jana Szyrockiego.

W kwietniu zespół udał się na dwutygodniowe tournee koncertowe do Francji i Hiszpanii. Punktem kulminacyjnym tego wyjazdu był udział w Międzynarodowym Festiwalu "Millenium Pace" w Walencji, podczas którego chór wykonał wspólnie z innymi zespołami biorącymi udział w festiwalu oraz orkiestrą "Sinfonia Varsovia" dwa utwory: "Magnificat" Janosa Vajdy i "Carmina burana" Carla Orffa. Podczas pobytu zaprezentowany został także własny program a cappella.

W trakcie tournee koncertowego, dnia 9 kwietnia 2003 r. zmarł założyciel, dyrygent i kierownik artystyczny zespołu profesor Jan Szyrocki, któremu ciężka choroba uniemożliwiła wspólny wyjazd.

Główne obchody 50-lecia istnienia zespołu odbyły się w czerwcu br., niestety już bez swojego założyciela. Uroczystości z tej okazji zwieńczone zostały dwoma koncertami. Pierwszy z nich - a cappella - pod nazwą "Koncert 50-lecia" odbył się 20 czerwca br. w kościele p.w. Św. Krzyża w Szczecinie i poprowadzony został przez aktualnych instruktorów chóru: Bożenę Derwich, Tadeusza Buczkowskiego, Waldemara Sutryka i Iwonę Charkiewicz. Drugi z koncertów pod nazwą "Koncert Finałowy" odbył się dzień później tj. 21 czerwca, na którym CHAPS wraz z chórami "Collegium Maiorum" i Chórem Uniwersytetu Południowej Florydy z USA, wykonał "Magnificat" Janosa Vajdy i "Te Deum" Giuseppe Verdiego. Chórom towarzyszyła najlepsza polska orkiestra "Sinfonia Varsovia", pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego. Chór w dowód uznania i szacunku dla swojego Mistrza przybrał jego imię.

Przez kolejne lata (2003-2006) funkcję Dyrygenta i Dyrektora Artystycznego Chóru pełnili kolejno dr Richard Zielinski z Uniwersytetu Południowej Florydy w USA (2003-2005), z którym CHAPS na przełomie lutego i marca 2005 r., odbył duże tournee koncertowe po USA oraz dr Roman I. Drozd ze Słupska (2005-2006), pod którego kierownictwem zespół pracował nad przygotowaniem 'Requiem Polskiego' Krzysztofa Pendereckiego. Zostało ono wykonane 10 grudnia 2005 r. w Stoczni Szczecińskiej "Nova" pod batutą samego kompozytora. Od października 2006 roku stanowisko Dyrektora Artystycznego i Dyrygenta objął uczeń Profesora Szyrockiego - Szymon Wyrzykowski.

(c) Chór Akademicki im. Prof. Jana Szyrockiego